wtorek, 1 listopada 2011

Bal Wszystkich Świętych
Dziś jest dzień, który dla większości z nas jest dniem smutku. Myślami wracamy do tych, którzy byli nam bliscy, a których już nie ma między nami. Zbieramy się przy grobach, zapalamy znicze, kładziemy wieńce i kwiaty. Mało kto uchroni się przed łezką. Żal nam jest, że już nie możemy z się z nimi spotkać, porozmawiać, pośmiać się lub zwyczajnie wiedzieć, że są. Taki to już jest ten dzień Wszystkich Świętych i taka jest nasza tradycja.
Właśnie dlatego dzisiaj, chciałbym Wam opowiedzieć i pokazać, że może niekoniecznie musi tak być i niekoniecznie ten dzień powinien byc smutny.
Gwatemala, miasteczko Chichicastenango (czyt. Cziczikastenango), 1 listopada roku któregokolwiek, zaduszki. Tłumy ludzi, kakofonia kolorów, dźwięków, huku, wybuchu petard, orkiestr wszelkiego rodzaju, kramy, sklepy, bary pełne ludzi, szum, rwetes, śmiech i zabawa w najlepsze. Będąc świadomym daty, na początku przystanąłem i pomyślałem, że ci ludzie nie wiedzą, co ta data oznacza. Trwało to jednak tylko do momentu, kiedy zauwazyłem na jednej z ulic, że tłumy ludzi kierują się w kierunku widocznego w oddali…. cmentarza.
kierunek - cmentarz
Uśmiechnięci, w swoich bardzo kolorowych strojach, z koszykami wypełnionymi wszelkiej rozmaitości lokalnymi smakołykami, z ferajną dzieciaków dzierżących  w rękach sznurki latawców, wszyscy śpiewąjac raczej skoczne piosenki, udawali sie oddać hołd….swoim zmarłym. Nieśmiało zapytałem, dlaczego są tacy radośni i jedna z osób bez wachania wytłumaczyła mi, że dzisiaj jest specjalny dzień w którym idą w odwiedziny do swoich najbliższych, spotkać się z nimi, pogadać, pobiesiadować i spędzić wspólnie radosny dzień. 
oczywiście po drodze można kupic wszystko co potrzebne do obrządków....
...i nie tylko...
wszyscy biorą udział
W zasadzie idą po po to samo co my, ale jakże inaczej. Tamtejszy Dzień Zmarłych ma dużo więcej wspólnego z naszym odpustem, który pamiętam z rodzinnych stron moich dziadków. Wesoło, pełno straganów, stoisk najróżniejszego rodzaju, muzyka na “cały gwizdek” i zabawa w najlepsze. Muszę dodać, że pomimo małego wzrostu, gwatemalczycy mają bardzo dobrą kondycję do….butelki. Mogą wypić dużo, bardzo dużo! A to, że później widać sporo z nich w objęciach Morfeusza na środku ulicy, nie wprawia nikogo w zdziwienie nie wyłączając służb porządkowych, które w delikatny sposób zbierają “zmęczonych” z ulicy i pieczołowicie ukladają ich na….chodnikach. 
kościół św. Tomasza w  Zaduszki

oczywiście nie moze zabraknąć kwiatów....
...kolorów tez nie brakuje

...na cmentarzu również..
kto powiedział, ze cmentarz ma być szaro - czarny....

czy taki cmentarz moze być smutny?
Ta mieszanka dawnych tradycji miejscowych plemion z kulturą katolicką wprowadzona przez hiszpanów, współżyje ze sobą w jak najlepszej zgodzie i jest tolerowana tak przez kosciół katolicki, jak i przez miejscowych spadkobierców tradycji indiańskich plemion. Patrząc na to wszystko, człowiek zaczyna się zastanawiać, kto w zasadzie ma rację – my czy oni? Trzeba jednak  przytaknąć im, kiedy mówią, że “…śmierć jest rzeczą tak naturalną, że nie trzeba jej się bać, to życie jest tym, czego powinniśmy się obawiać”. Kiedy się tak człowiek głębiej nad tym zastanowi,  to nie sposób jest  się z tym nie zgodzić. 
zabawa w pełni
sa nawet konkursy na najlepsze grupy taneczne - po lewej stronie siedzą jurorzy
nie wiem czy ta "druzyna trampkarzy" wygrała czy nie, ale wygąldają super w tym swoim obuwiu
Zapraszam więc wszystkich do spędzenia tego dnia z naszymi najukochańszymi, których już nie ma  wśród nas właśnie w ten sposób - radośnie, przypominając sobie te wspaniałe chwile, które mogliśmy spędzic razem z nimi  i ciesząc się tym, że właśnie w ten specjalnie dla nich przeznaczony dzień, możemy się radować ich bliskoscią. Im też chyba będzie przyjemniej spojrzeć w dół i zobaczyć uśmiech na naszych twarzach. A jak już przyjdzie pora na nas i się z nimi spotkamy, to z pewnością podziekują nam za ten dzień, w którym łzy, które uroniliśmy były łzami radości ze spotkania sie z nimi. 

P.S. Dla tych, którzy maja chęć zobaczyć zdjęcia w większym wymiarze proszę kliknąć w zdjęcie a jeśli jeszcze jest Wam mało to naciśnijcie klawisz F11

2 komentarze:

  1. Asi tiene q dar gusto morirse,con un cementerio con tanto color y con esa fiesta... pero de todos modos q tardemos en llegar a uno de ellos sea bonito o feo. Asun

    OdpowiedzUsuń
  2. Asun, prisa ninguna, mas bien lo contrario, pero cuando llega el momento, con alegria, una fiesta y hasta la vista ;-)

    OdpowiedzUsuń