środa, 28 listopada 2012

Margiela on Mt Blanc

Sweter/sweater Maison Martin Margiela for H&M, naszyjnik/necklace Zara, buty/shoes Alexander McQueen, torebka/bag DVF Mini Harper's Bag, paznokcie/nails Essie 'Leading Lady'
Tegoroczna kolekcja Margieli dla H&M jest ciekawa, śmieszna i bardzo wyróżnia się na tle pozostałych projektantów. Nie wszystko bym ubrała, nie wszystko mi się podoba, ale fajny  jest sam fakt, że wiele się tam dzieje a całość jest potraktowana z przymrużeniem oka. Ten sweter od razu podbił moje serce, uwielbiam takie ciepłe, wygodne suienki i tuniki z ciekawym wykończeniem, które są na tyle uniwersalne, że w zalezności od dodatków mogę w nich przechodzić niemal całą zimę.  

This year Maison Martin Margiela for H&M is truly interesting, funny and really stands out from all previous designers collection. I wouldn't wear all of it, I don't even like all of it but I do like the fact that it's not completely serious in a way, how he played with structure of designed pieces. Sweater, that I've immediately fall in love with. I adore warm, comfortable dresses and tunics with an original finishing, that are versatile, and it only depends on how you accessorize the outfit to make it a whole-winter-go outfit.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz